O jakości usług świadczonych przez lnie lotnicze w dużej mierze decyduje stan posiadanej floty. Dlatego węgierska tania linia lotnicza Wizz Air planując modernizację podpisała umowę z Airbusem na zakup aż 110 maszyn typu A321neo. Porozumienie zakłada dostawę pierwszych samolotów na początku 2019 roku i opiewa na kwotę 12,5 miliarda dolarów.

a321neo

Dotychczasowe samoloty przewoźnika mają termin leasingowania do końca 2019 roku, zostaną stopniowo zastąpione przez nowoczesne airbusy A321neo, a jeśli potrzeby Wizz Air okażą się mniejsze, to część maszyn zostanie wymieniona na airbus A320neo. Zgodnie z postanowieniami wstępnej umowy linia musi odwołać swoje pierwsze zamówienie dotyczące dostawy samolotów A320ce w II kwartale 2018 roku.

Kwota transakcji skalkulowana została zgodnie z obowiązującymi cennikami, w 2019 roku mogą one ulec zmianie, w każdym bądź razie przy finalizacji rozliczenia producent uwzględni rabaty. Proces zamówienia zakończy się dopiero wtedy, gdy rada dyrektorów Wizz Air zatwierdzi warunki umowy, potrzebna jest także zgoda udziałowców linii.

Nowoczesne maszyny ze stajni Airbusa mogą zabrać na pokład 239 osób. Miejsca siedzące zaprojektowane w standardzie 18 cali nazwano Cabin Flex. Innowacyjne technologie zarówno na pokładzie jak i w silnikach mają jedno zadanie – poprawić komfort podróżowania, zwiększyć wydajność i obniżyć koszty eksploatacji. Mniejsze spalanie paliwa pozwoli zmniejszyć wydatki węgierskiego przewoźnika.

Pierwsze zamówienie Wizz Air zakładało dostarczenie 102 samolotów Airbus A320 (w tym także 27 samolotów typu A321s, gdzie fotele zostały ustawione gęściej), przewoźnik odebrał już 61 maszyn, pozostałe miały zostać dostarczone w połowie 2018 roku, jednak jak już wspomniano węgierska linia musi anulować to zamówienie.

Nowe samoloty otrzymają odświeżone malowanie, które przewoźnik wprowadził z okazji 11 rocznicy swojej działalności. Na przedniej części pojawi się odmłodzone logo, charakteryzujące się lekkością i nowoczesnością. Tylna część (od skrzydeł) pomalowana zostanie w kolorach fioletu i habru, nowy kolor pojawi się także na silnikach, zaś na pokładzie gości obsługiwać będzie personel ubrany w nowe stroje.

a321neo

Spam protection by WP Captcha-Free