alanyaPoczątek roku do doskonały termin na planowanie wakacyjnych podróży. Biura podróży posiadają mnóstwo ciekawych ofert w najdalsze zakątki świata. Wśród Polaków największą popularnością cieszą się Tunezja, Egipt i Turcja. Po pierwsze są dużo tańsze niż choćby Grecja, Włochy czy Hiszpania, a po drugie gwarantują słońce przez cały pobyt.

Między morzem a górami położony jest duży turecki kurort Alanya, będący częścią Riwiery Tureckiej. Samo miasto zapewnia wiele atrakcji, tuż przy porcie ciągną się bulwary z palmami, a sąsiednia dzielnica stanowi handlową część miasta z licznymi sklepami i restauracjami. Wrażenie robią też uliczne targi, gdzie znaleźć można dosłownie wszystko, a w powietrzu unosi się zapach owoców i przypraw. Jednak największą atrakcją miasta jest położony na wzgórzu Zamek Kalesi, którego mury obronne ciągną się przez ponad 6 kilometrów. Ogromna budowla posiada także cytadelę na wysokości 200 m n.p.m., skąd roztacza się piękny widok na panoramę Alanyi. Schodząc ze wzgórza mijamy XII-wieczną Czerwoną Wieżę, czyli wysoką na 33 metry wieżę obronną Kizikule. Wejście na jej szczyt oznacza pokonanie 85 stromych stopni. Z góry podziwiać można szczyt Taurus. Z tego miejsca już tylko krótki spacer dzieli nas od kompleksu XII-wiecznych stoczni. Największe wrażenie robią wydrążone w skale doki do budowania i wodowania łodzi. Zdecydowanie wartą zobaczenia jest też jaskinia Damlatas (pełna stalaktytów), która powstała 15 tyś lat temu.

Symbolem Alanyi i Riwiery Tureckiej jest Plaża Kleopatry, czyli najładniejsza i najszersza plaża w rgionie, na której kąpieli zażywała sama egipska królowa Kleopatra. Wzdłuż niej ciągnie się wysadzany palmami bulwar, a przy nim niezliczone ilości hoteli.

Będąc tutaj warto również wypożyczyć samochód i udać się na wycieczkę do wąwozu Sapadere w górach Taurus. Wrażenie robi już sama podróż górską drogą z ostrymi zakrętami, a co dopiero strzeliste szczyty Taurusu. 130 km od Alanyi leży Anamur z pięknym średniowiecznym Marmurowym Zamkiem. Jego mury wraz z 39 wieżami i basztami zachowały się do dziś w świetnym stanie.

alanyaW sezonie, czyli od czerwca do września za 7 dniowy pobyt all inclusive w hotelu z trzema gwiazdkami, zapłacimy ok 2000zł od osoby, taniej, bo ok 1500 zł zapłacimy w kwietniu, maju czy listopadzie. Ceny obejmują oczywiście podróż lotem czarterowym.

Alanya obok Antalyi jest najchętniej odwiedzanym kurortem w Turcji, który kusi luksusowymi hotelami i wspaniałymi plażami.

Spam protection by WP Captcha-Free